hamulce tarczowe

Jednym z najważniejszych elementów każdego pojazdu są hamulce, ponieważ są one gwarantem bezpiecznej jazdy. Obecnie zarówno w rowerach, jak i hulajnogach elektrycznych najchętniej wykorzystywane są hamulce tarczowe. Mogą one występować w wersji mechanicznej i hydraulicznej, jednak to właśnie te drugie ze względu na swoje liczne zalety cieszą się największą popularnością.

Zasada działania hamulców tarczowych polega na współdziałaniu tarcz i klocków hamulcowych. Klocki pod wpływem nacisku zaciskają się na tarczy, dzięki czemu koło stopniowo traci prędkość, aż do całkowitego zatrzymania się. Różnica pomiędzy hamulcami mechanicznymi a hydraulicznymi polega na tym, że w pierwszym przypadku wykorzystywane jest zjawisko dźwigni, w drugim zaś za proces hamowania odpowiada nieściśliwy płyn, który porusza się w układzie zamkniętym.

Największą zaletą tarczowych hamulców hydraulicznych jest duża siła hamowania, ponieważ działają one na zasadzie prasy hydraulicznej. W ich przypadku siła nacisku jest znacznie większa niż przy hamulcach mechanicznych, na co ma wpływ zjawisko związane ze stałą wartością ciśnienia w układzie hydraulicznym. Do ich walorów należy również zaliczyć doskonałą modulację, czyli płynne działanie klamki. Zapewnia ona pełną moc podczas całego zakresu ruchu dźwigni. Ponadto hamulce hydrauliczne są łatwe w regulacji i w zasadzie bezobsługowe. Przy zastosowaniu odpowiednich elementów, układ jest w pełni odporny na działanie czynników atmosferycznych, co umożliwia jazdę nawet w niesprzyjających warunkach pogodowych.

Dzięki dużej sile hamowania oraz optymalnej modulacji, tarczowe hamulce hydrauliczne chętnie wybierane są przez czołowych producentów rowerów czy też hulajnóg elektrycznych. Gwarantują one kierowcy komfort użytkowania, a przede wszystkim zapewniają bezpieczną jazdę. Doskonale sprawdzają się również w jeździe terenowej, niestraszne im bowiem żadne warunki.

Recommended Posts

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *